Департамент соціальної політики мерії Катовіце інформує, що в результаті проведення відкритого конкурсу пропозицій на реалізацію громадського завдання під назвою «Діяльність на благо сім’ї, материнства, батьківства, поширення та захисту прав дитини» 2 січня 2023 року був укладений договір з н.в. позадержавної організації. Ці домовленості є результатом реалізації угоди від 19 жовтня 2022 року, укладеної між Дитячим фондом ООН – ЮНІСЕФ та містом Катовіце, з метою надання підтримки у здійсненні діяльності, пов’язаної з українською кризою та допомогою біженцям в періоді з 1 жовтня 2022 р. по 31 грудня 2023 р. та з плану роботи, що є додатком № 1 до договору.

Католицький Фонд для дітей при парафії святих апостолів Петра і Павла

 Проект «Об’єднуємося з КФД» зреалізований в католицькому дитячому фонді в парафії святих апостолів Петра та Павла в Катовіцах при вулиці Кіліньськего 15 вихователями спеціалізованого приміщення дозвілля, спеціалізованого молодіжного клубу та двома жінками українського походження та співробітницями.  Програма охоплює дітей, молодь та дорослих як польського, так і українського походження.  Більшість заходів спрямовані до підопічних Фонду, але щомісяця є заняття, на які ще можна записатися.

Проект «Об’єднуємося з КФД» охоплює 5 основних напрямків, які реалізовуватимуться протягом року:

 1. «Вмикаємо няню» – забезпечення догляду за наймолодшими дітьми з України під час ігор, занять, поїздок та заходів, організованих КФД, проведення занять з догляду та адаптації особою українського походження.
 2. «Вмикаємо супровід» – надання професійної допомоги, в тому числі: психолога та логопеда українського походження.
 3. «Вмикаємо таланти» – проведення циклу майстер-класів та занять, серед яких: художні, спортивні, танцювально-рухові та «Познайомимось ближче», які проводять вихователі гуртожитку та молодіжного клубу.
 4. «Вмикаємо веселощі» – проведення «Інтеграційного сімейного фестивалю», «Спорт-пікнік – нас єднає спорт» та «Зустрічі різдвяно-новорічні»
 5. «Вмикаємо літо» – проведення літніх заходів, серед яких: відвідування басейну, поїздки: на велосипеді, в ЗОопарк, в Бескиди та на Джуру.

Розклад відкритих занять на березень місяць:
 1) Танцювально-рухові

 1. 9.03.2023 р. в годинах 16.00-18.00 (діти 10-16 років)
 2. 23.03.2023 р. в годинах 16.00-17.00 (діти 10-16 років)

 2) Спортивні:

 1. 6.03 год. 15.00 – 17.00 (діти 8 – 11 років)
 2. 9.03 год. 15.00 – 17.00 (діти 8-11 років)

 3) Мистецькі:

 1. 20.03 год. 14.00-15.00 (діти 7-10 років)

 4) «Пізнаймося ближче» – традиції, історія:

 • 22.03 год. 16.00 – 17.00 (від 6 років)

 Якщо ви зацікавлені в участі в проекті, будь ласка, зв’яжіться з Фондом за телефоном: 519 546 247 або електронною поштою: bernadeta.cwiklinska@kfd.katowice.pl , щоб записатися на окремі заняття.

Фонд для людей, які потребують допомоги „Gniazdo”

1. Молодіжний клуб „Bezpieczna Przystań” („Безпечна Гавань») на вулиці Morcinka, 19а – це нове місце на карті Катовіц. Воно призначене для молоді, що потребує підтримки і допомоги в зв’язку з раптовою зміною життєвої ситуації і зобов’язанням виїхати до Польщі. Заняття та майстер-класи призначені для молоді, яка зацікавлена ​​в активному проведенні вільного часу, здобутті нових навичок та розширенні кола друзів. Їхня мета – відкрити для себе потенціал та пробудження їхнього творчого настрою та соціальної активності. Все це у формі гарної розваги в атмосфері взаємоповаги та доброти.

 Пропозиція:

a) забезпечення догляду досвідченого персоналу,
б) підтримка молодих людей у ​​подоланні труднощів у навчанні,
в) надання репетиторства та допомоги в підготовці до шкільних іспитів,
г) організація семінарів, що розвивають інтереси, пристрасті та таланти,
д) організація екскурсій і подорожей,
е) співпраця з батьками або опікунами учнів,
ж) надання психологічної допомоги в кризових, сімейних, одноліткових та особистих ситуаціях,
з) надання страв, приготованих у рамках кулінарних майстерень зі свіжих і цінних продуктів, відповідно до принципів раціонального харчування.

Години роботи:

• з понеділка по четвер в годинах з 15.00 до 19.00,
• в п’ятницю в годинах з 14.00-18.00
• у дні вільні від навчання (канікули, святкові перерви) в годинах з 12.00-16.00 год

Інформація та реєстрація:
тел.: (32) 782 60 82, 501 347 114
електронна адреса: fundacja.gniazdo@gmail.comwww.fundacja-gniazdo.org

2. Проект «Наша спільна справа» зреалізований у двох центрах денного догляду Центру соціотерапії та Молодіжного клубу особистісного розвитку на вулиці Morcinka 19а в Катовіцах. Проект призначений для дітей, молоді та дорослих польського та українського походження, які потребують підтримки та допомоги в зв’язку з важкою життєвою ситуацією. Заняття та майстер-класи присвячені людям, зацікавленим у активному проведенні вільного часу, здобутті нових навичок та розширенні соціальних компетенцій.

Щомісяця організовуються цікаві заняття та майстер-класи, які підвищують фізичну активність, розвивають захоплення та інтереси, дозволяють відірватися від «екранів» і по-справжньому спілкуватися з однолітками та природою.

Пропозиція:

 а) майстер-класи, що розвивають інтереси, захоплення та таланти,
б) інтеграційні зустрічі з анімацією,
в) тренування соціальних навичок,
г) психологічна підтримка,
д) пропаганда здорового способу життя,
е) серія походів та екскурсій,
ж) підтримка батьків,
з) смачні, здорові, домашні страви.

 Години роботи:

• з понеділка по четвер в годинах з 13.00 до 19.00,
• п’ятниця з 12.00 до 18.00
• у дні вільні від навчання (канікули, святкові перерви) з 10.00-16.00.

Інформація та реєстрація:
тел.: (32) 782 60 82, 501 347 114
електронна адреса: fundacja.gniazdo@gmail.comwww.fundacja-gniazdo.org

Карітас Архієпархії Катовіцької, Центр святого Яцка

Карітас Архієпархії Катовіцької, Центр святого  Яцка реалізує проект під назвою  «Заходи для дітей та сімей, які опинилися у складній життєвій ситуації».
Проект адресований для підопічних центрів денного супроводу як польського, так і українського походження (та їхнім родинам), які діють у складі Центру святого Яцка Карітас Архиєпархії Катовіцької у трьох районах Катовіце:

 а) в Дембі (Dębie) – дім дозвілля святого Яцка (ul. Dębowa 23),
 б) у Гішовці (Giszowcu) – дім дозвілля святої Барбари (вул. Młodzieżowa 10),
 в) у Мурцькому (Murckach) – дім дозвілля святої Агати (вул. Solskiego 2).

Метою проекту є покращення доступу до послуг захисту для польських та українських дітей, молоді та сімей шляхом надання їм опіки, організації додаткових інтеграційних та адаптаційних класів та інтеграційних зустрічей.

Заходи, що проводяться в рамках проекту, реалізуються у вигляді:
а) майстер-класів з арт-терапії та навчально-терапевтичних,
б) консультації та спеціалістів (психологічні та логопедичні),
в) інтеграційні зустрічі для дітей та їхніх батьків,
г) подорожі та групові поїздки.

Групові заняття та консультації спеціалістів проводяться з понеділка по п’ятницю з  10.00 – 19.00.

Інформацію про проект можна отримати:

Спеціалізований дім дозвілля святого Яцка, тел.: 698 639 007, електронна адреса: jacek.swietlica@osj.caritas.pl
Спеціалізований дім дозвілля святої Барбари, тел.: 534 509 409, електронна адреса: barbara.swietlica@osj.caritas.pl Спеціалізований дім дозвілля святої Агати, тел.: 698 857 798, електронна адреса: agata.swietlica@osj.caritas.pl

Асоціація допомоги дітям та молоді „Дім ангелів-охоронців”

Асоціація «Дім Ангелів-Охоронців» виконує громадську задачу під назвою «Покращення доступу до послуг із захисту дітей, молоді та сім’ї шляхом опіки над дітьми, молоддю та сім’ями з України, організацію додаткових класів інтеграції та адаптації в закладах денного супроводу, що проводиться на території міста Катовіце».

Місцем реалізації завдання є район Катовіце-Заленже, на базі 3 об’єктів, якими керує Асоціація:
a) Заклад денної підтримки спеціалістів (вул. Gliwicka 148),
б) установа у формі роботи на подвір’ї,
в) Заклад у формі Соціотерапевтичного молодіжного клубу (вул. Gliwicka 148).
Метою завдання є надання опіки вихованцям з України та їхнім родинам, а також підтримка процесів соціальної інтеграції польських дітей та їхніх родин у закладах організації в Катовіце-Заленже.

Діяльність за завданням під назвою «Покращення доступу до послуг із захисту дітей, молоді та сім’ї шляхом опіки над дітьми, молоддю та сім’ями з України, організація додаткових інтеграційних та адаптаційних класів у центрах денної підтримки в місті Катовіце» буде реалізовано у вигляді:
а) психологічної допомоги,
б) підтримки в перекладах,
в) екскурсій та групових поїздок,
d) міжкультурних зустрічей,
д) групових анімаційних та інтеграційних занять,
f) підтримки в освіті,
є) семінарів з виховання для батьків та/або батьків з дітьми.

Детальніше:
https://anioly24.pl/projekty_i_akcje/unicef-dla-dzieci-dom-aniolow-strozow-w-katowicach-zalezu/

Контактна особа: Пані Александра Шот,  тел.: 606 391 176, електронна адреса: aszot@anioly24.pl

Фонд «Індекс до майбутнього».

У січні 2023 року Фонд «Індекс до майбутнього» розпочала реалізацію проекту, спрямованого на адаптацію денного центру у формі догляду та навчання, гуртка за інтересами «Безпечна фортеця» для роботи з польськими та українськими дітьми та молоддю, які через війну були вимушені жити в Катовіцах. З метою забезпечення їхнього належного психофізичного розвитку, вирівнювання освітніх можливостей та стимулювання інтеграції підопічних з Польщі та України підготовлено низку заходів щодо залучення українських дітей та молоді до ініціатив, що проводяться у будинку дозвілля «Безпеча фортеця», що знаходиться на вулиці Panewnicka 13 в Катовіцах, в районі Лігота-Паневники.

Будинок дозвілля працює для дітей та підлітків віком від 3 до 18 років 4 дні на тиждень: понеділок – четвер, 16.00-20.00. Вихованці беруть участь у заходах спільної групи – кожен з дітей може відвідувати загальну будинок дозвілля 3 дні на тиждень.

Щоб долучитися до будинку дозвілля, організація просить зв’язатися з керівником – Пані Доротою Ковальчик за тел.: 575 350 870 (телефон працює в години роботи будинку дозвілля: 16.00-20.00).

За підтримки Дитячого фонду ООН (ЮНІСЕФ) Фонд запланував низку заходів, які дозволять розширити діяльність будинку дозвілля та сприятимуть інтеграції дітей українського походження з польськими дітьми, а також нададуть підтримку їхнім родинам/опікунам:

 • турбота україномовного або російськомовного репетитора покращує спілкування з вихованцями без мовного бар’єру,
 • підтримка україномовного психолога для дітей та їх опікунів дозволяє вільно спілкуватися про емоції рідною мовою та підвищує шанси на подолання труднощів, пов’язаних з адаптацією до нового середовища,
 • інтегрвційні арт-терапевтичні заняття з елементами міжкультурної комунікації та освіти створюють простір для пізнання іншої культури та побудови стосунків без ворожнечі та страху, як для польських, так і для українських дітей,
 • співпраця польськомовних та україномовних викладачів забезпечує створення єдиної цілісної групи вихованців, не виключаючи жодної з груп,
 • спільні прогулянки та подорожі дозволяють інтегрувати групу та, завдяки гарній розвазі, забезпечують моменти відпочинку від труднощів та проблем,
 • спільне приготування страв або закусок сприяє повноцінному харчуванню дітей та їх правильному розвитку.

Контактна особа: Пані Aнна Тиралік, тел.: 799 747 077, e-mail: a.tyralik@indexdoprzyszlosci.pl

Wydział Polityki Społecznej Urzędu Miasta Katowice informuje, że w wyniku rozstrzygnięcia otwartego konkursu ofert na realizację zadania publicznego pn. „Działalność na rzecz rodziny, macierzyństwa, rodzicielstwa, upowszechniania i ochrony praw dziecka” w dniu 2 stycznia 2023 r. zawarte zostały umowa z nw. organizacjami pozarządowymi. Umowy te wynikają z realizacji porozumienia z dnia 19 października 2022 r. zawartego pomiędzy Funduszem Narodów Zjednoczonych na Rzecz Dzieci – UNICEF, a Miastem Katowice, celem udzielenia wsparcia w zakresie realizacji działań związanych z kryzysem ukraińskim i pomocą dla uchodźców w okresie 1 października 2022 r. do 31 grudnia 2023 r. oraz z planu pracy stanowiącego załącznik nr 1 do porozumienia.

Katolicka Fundacja Dzieciom w Parafii św. Ap. Piotra i Pawła

Projekt „Włączamy się z KFD” realizowany jest w Katolickiej Fundacji Dzieciom w Parafii św. Ap. Piotra i Pawła w Katowicach przy ul. Kilińskiego 15 przez wychowawców świetlicy specjalistycznej, specjalistycznego klubu młodzieżowego oraz dwie panie pochodzenia ukraińskiego oraz osoby współpracujące. Program obejmuje dzieci, młodzież oraz osoby dorosłe zarówno pochodzenia polskiego, jak i ukraińskiego. Większość działań skierowana jest do podopiecznych Fundacji, jednak co miesiąc wyznaczane są zajęcia, na które można się jeszcze zapisać.

Projekt „Włączamy się z KFD” obejmuje 5 głównych obszarów, które będą realizowane przez cały rok:
1. „Włączamy nianię” – zapewnienie opieki dla najmłodszych dzieci z Ukrainy, podczas zabaw, zajęć, wycieczek oraz imprez organizowanych przez KFD, prowadzenie zajęć opiekuńczo-adaptacyjnych przez osobę pochodzenia ukraińskiego.
2. „Włączamy wspomaganie” – zapewnienie opieki specjalistycznej, w tym: psychologa oraz logopedy pochodzenia ukraińskiego.
3. „Włączamy talenty” – przeprowadzenie cyklu warsztatów i zajęć, w tym: artystycznych, sportowych, taneczno-ruchowych oraz „Poznajmy się bliżej”, prowadzonych przez wychowawców świetlicy i klubu młodzieżowego.
4. „Włączamy zabawę” – przeprowadzenie „Integracyjnego Festynu Rodzinnego”, „Pikniku sportowego – Łączy nas sport” oraz „Spotkania świąteczno-noworocznego”
5. „Włączamy lato” – przeprowadzenie letnich form aktywności, w tym: wyjść na basen, wycieczek: rowerowych, do ZOO, w Beskidy i na Jurę.

Harmonogram zajęć otwartych na miesiąc marzec:
Taneczno-ruchowe
9.03.2023 godz. 16.00-18.00 (dzieci w wieku 10-16 lat)
23.03.2023 godz. 16.00-17.00 (dzieci w wieku 10-16 lat)

Sportowe:
6.03 godz. 15.00 – 17.00 (dzieci 8 – 11 lat)
9.03 godz. 15.00 – 17.00 (dzieci 8-11 lat)

Artystyczne:
20.03 godz. 14.00-15.00 (dzieci w wieku 7 – 10 lat)

„Poznajmy się bliżej” – tradycje, historia:
22.03 godz. 16.00 – 17.00 (osoby od 6 r.ż.)

W przypadku zainteresowania udziałem w projekcie, Fundacja prosi o kontakt tel. 519 546 247 lub e-mailowy: bernadeta.cwiklinska@kfd.katowice.pl w celu zapisania się na konkretne zajęcia.

Fundacja Dla Ludzi Potrzebujących Pomocy „Gniazdo”

1. Klub Młodzieżowy „Bezpieczna Przystań” przy ul. Morcinka 19a to nowe miejsce na mapie Katowic. Przeznaczony jest dla młodzieży ukraińskiej, która wymaga wsparcia i pomocy w związku z nagłą zmianą sytuacji życiową i koniecznością przyjazdu do Polski. Zajęcia i warsztaty dedykowane są dla młodych ludzi zainteresowanych aktywnym spędzaniem czasu wolnego, nabywaniem nowych umiejętności i poszerzaniem kręgu znajomych. Ich celem jest odkrycie własnego potencjału oraz rozbudzenie postawy twórczej i aktywności społecznej. Całość w formie dobrej zabawy w atmosferze wzajemnego szacunku i życzliwości.

Oferta:

 1. zapewnienie opieki doświadczonej kadry,
 2. wsparcie młodzież w przezwyciężaniu trudności w nauce,
 3. zapewnienie korepetycji oraz pomocy w przygotowaniu do szkolnych egzaminów,
 4. organizacja warsztatów rozwijających zainteresowania, pasje i talenty,
 5. organizacja wyjść i wycieczek,
 6. współpraca z rodzicami lub opiekunami wychowanków,
 7. zapewnienie pomocy psychologa w sytuacjach kryzysowych, rodzinnych, rówieśniczych i osobistych,
 8. zapewnienie posiłków przygotowywanych w ramach warsztatów kulinarnych ze świeżych i wartościowych składników, zgodnie z zasadami racjonalnego odżywiania.

Godziny otwarcia:

 • od poniedziałku do czwartku w godzinach 15.00-19.00,
 • w piątek w godzinach 14.00-18.00
 • w dni wolne od nauki (ferie, wakacje, przerwy świąteczne) w godzinach 12.00-16.00.

Informacje i zapisy:

tel. (32) 782 60 82, 501 347 114
mail: fundacja.gniazdo@gmail.com
www.fundacja-gniazdo.org

2.Projekt „Nasza wspólna sprawa” jest realizowany w dwóch placówkach wsparcia dziennego Świetlicy Socjoterapeutycznej oraz Młodzieżowym Klubie Wspierania Rozwoju Osobistego przy ul. Morcinka 19a w Katowicach. Projekt przeznaczony jest dla dzieci i młodzieży oraz osób dorosłych pochodzenia polskiego i ukraińskiego, wymagających wsparcia i pomocy w związku z trudną sytuacją życiową. Zajęcia i warsztaty dedykowane są dla osób zainteresowanych aktywnym spędzaniem czasu wolnego, nabywaniem nowych umiejętności i poszerzaniem kompetencji społecznych.

W każdym miesiącu organizowane są ciekawe zajęcia i warsztaty podnoszące aktywność fizyczną, rozwijające pasje i zainteresowania, pozwalające na oderwanie od „ekranów” i bycie w realnym kontakcie z rówieśnikami i przyrodą.

Oferta:

 1. warsztaty rozwijające zainteresowania, pasje i talenty,
 2. spotkania integracyjne z animacjami,
 3. treningi umiejętności społecznych,
 4. wsparcie psychologa,
 5. promocja zdrowego stylu życia,
 6. cykl wyjść i wycieczek,
 7. wsparcie dla rodziców,
 8. pyszne, zdrowe, domowe posiłki.

Godziny otwarcia:

 • od poniedziałku do czwartku w godzinach 13.00-19.00,
 • w piątek w godzinach 12.00-18.00
 • w dni wolne od nauki (ferie, wakacje, przerwy świąteczne) w godzinach 10.00-16.00.

Informacje i zapisy:

tel. (32) 782 60 82, 501 347 114
mail: fundacja.gniazdo@gmail.comwww.fundacja-gniazdo.org

Caritas Archidiecezji Katowickiej Ośrodek św. Jacka

Caritas Archidiecezji Katowickiej Ośrodek św. Jacka realizuje projekt  pt. „Działalność na rzecz dzieci i rodzin znajdujących się w trudnej sytuacji życiowej”.

Projekt adresowany jest do podopiecznych placówek wsparcia dziennego zarówno pochodzenia polskiego, jak i ukraińskiego (i ich rodzin) działających w ramach Ośrodka św. Jacka Caritas Archidiecezji Katowickiej w trzech dzielnicach Katowic:

a) na Dębie – Świetlica Specjalistyczna św. Jacka (ul. Dębowa 23),
b) na Giszowcu – Świetlica Specjalistyczna św. Barbary (ul. Młodzieżowa 10),
c) na Murckach – Świetlica Specjalistyczna św. Agaty (ul. Solskiego 2).

Celem projektu jest ulepszenie dostępu do usług ochrony dla dzieci, młodzieży i rodzin polskich oraz ukraińskich poprzez objęcie ich opieką, organizację dodatkowych zajęć integracyjno-adaptacyjnych oraz spotkań integracyjnych.

Działania prowadzone w ramach projektu realizowane są w formie:
a) warsztatów arteterapeutycznych oraz edukacyjno-terapeutycznych,
b) konsultacji i poradnictwa specjalistycznego (psychologicznego i logopedycznego),
c) spotkań integracyjnych dla dzieci wraz z rodzicami,
d) wycieczek i wyjazdów grupowych.
Zajęcia grupowe i konsultacje specjalistyczne odbywają się od poniedziałku do piątku w godz. 10.00 – 19.00.

Informacje w sprawie projektu można uzyskać:

Świetlica Specjalistyczna św. Jacka tel. 698 639 007, e-mail: jacek.swietlica@osj.caritas.pl
Świetlica Specjalistyczna św. Barbary tel. 534 509 409, e-mail: barbara.swietlica@osj.caritas.pl
Świetlica Specjalistyczna św. Agaty tel. 698 857 798, e-mail: agata.swietlica@osj.caritas.pl

Stowarzyszenie Pomocy Dzieciom i Młodzieży „Dom Aniołów Stróżów”

Stowarzyszenie „Dom Aniołów Stróżów” realizuje zadanie publiczne pn. „Ulepszony dostęp do usług ochrony dzieci, młodzieży i rodzin poprzez objęcie opieką dzieci, młodzieży i rodzin z Ukrainy, organizację dodatkowych zajęć integracyjno – adaptacyjnych w placówkach wsparcia dziennego prowadzonych na terenie miasta Katowice”.

Miejscem realizacji zadania jest dzielnica Katowice-Załęże, w oparciu o prowadzone przez Stowarzyszenie 3 placówki:

 1. Specjalistyczną Placówkę Wsparcia Dziennego (ul. Gliwicka 148),
 2. Placówkę w formie pracy podwórkowej,
 3. Placówkę w formie Socjoterapeutycznego Klubu Młodzieżowego (ul. Gliwicka 148).

Celem realizacji zadania jest zapewnienie opieki podopiecznym z Ukrainy oraz ich rodzinom, a także wsparcie procesów integracji społecznej z polskimi dziećmi i ich rodzinami w placówkach organizacji w Katowicach-Załężu.

Działania w ramach zadania pn. „Ulepszony dostęp do usług ochrony dzieci, młodzieży i rodzin poprzez objęcie opieką dzieci, młodzieży i rodzin z Ukrainy, organizację dodatkowych zajęć integracyjno – adaptacyjnych w placówkach wsparcia dziennego prowadzonych na terenie miasta Katowice” będą realizowane w formie:

 1. pomocy psychologicznej,
 2. wsparcia tłumaczeniowego,
 3. wyjść i wycieczek grupowych,
 4. spotkań międzykulturowych,
 5. zajęć grupowych animacyjno – integracyjnych,
 6. wsparcia w edukacji,
 7. warsztatów wychowawczych dla rodziców i/lub rodziców z dziećmi.

Więcej szczegółów:
https://anioly24.pl/projekty_i_akcje/unicef-dla-dzieci-dom-aniolow-strozow-w-katowicach-zalezu/

Osoba do kontaktu: Aleksandra Szot tel. 606 391 176, e-mail: aszot@anioly24.pl

Fundacja Indeks do Przyszłości

W styczniu 2023 r. Fundacja Indeks do Przyszłości przystąpiła do realizacji projektu, który ma na celu przystosowanie placówki wsparcia dziennego w formie opiekuńczo-wychowawczej, koła zainteresowań „Bezpieczna Twierdza” do pracy z dziećmi i młodzieżą polską oraz z Ukrainy, które z powodu wojny zamieszkały w Katowicach. Aby zapewnić im prawidłowy rozwój psychofizyczny, wyrównać szanse edukacyjne, a także stymulować integrację podopiecznych z Polski i Ukrainy, przygotowano szereg działań, mających na celu włączenie ukraińskich dzieci i młodzieży w inicjatywy realizowane w świetlicy „Bezpieczna Twierdza” przy ul. Panewnickiej 13 w Katowicach, w dzielnicy Ligota-Panewniki.

Świetlica jest otwarta dla dzieci i młodzieży w wieku od 3 do 18 roku życia, przez 4 dni w tygodniu: od poniedziałku do czwartku, w godz. 16.00-20.00. Podopieczni uczestniczą w zajęciach świetlicy w grupach – każde z dzieci może uczęszczać na świetlicę 3 dni w tygodniu.

By dołączyć do świetlicy, organizacja prosi o kontakt z kierownikiem – p. Dorotą Kowalczyk, pod nr tel. 575 350 870 (telefon czynny w godz. pracy świetlicy: 16.00-20.00).

Przy wsparciu Funduszu Narodów Zjednoczonych na Rzecz Dzieci (UNICEF) ww.Fundacja zaplanowała szereg działań, które pozwolą rozszerzyć działalność świetlicy i ułatwić integrację dzieci pochodzenia ukraińskiego z dziećmi polskimi, a także zapewnić wsparcie ich rodzinom/opiekunom:

 • opieka ukraińsko- lub rosyjskojęzycznego wychowawcy usprawnia komunikację z podopiecznymi bez bariery językowej,
 • wsparcie ukraińskojęzycznego psychologa dla dzieci oraz ich opiekunów pozwala na swobodną rozmowę o emocjach w ojczystym języku i zwiększa szansę na przezwyciężenie trudności związanych z adaptacją w nowym środowisku,
 • integracyjne zajęcia arteterapeutyczne z elementami komunikacji i edukacji międzykulturowej tworzą przestrzeń do poznawania drugiej kultury i budowania relacji pozbawionych wrogości czy lęku, zarówno dla polskich, jak i ukraińskich dzieci,
 • współpraca polsko- i ukraińskojęzycznych wychowawców zapewnia tworzenie jednej, zintegrowanej grupy podopiecznych, bez wykluczania którejkolwiek z grup,
 • wspólne wyjścia i wycieczki pozwalają na integrację grupy oraz dzięki dobrej zabawie zapewniają chwile wytchnienia od trudności i problemów,
 • wspólne przygotowanie posiłków lub przekąsek wspiera odpowiednie dożywianie dzieci oraz ich prawidłowy rozwój.

Osoba do kontaktu: Anna Tyralik, tel. 799 747 077, e-mail: a.tyralik@indexdoprzyszlosci.pl

Przewiń do góry